Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Wynajem auta a wyjazd za granicę

19.04.2024

Wypożyczanie samochodu najczęściej służy nam, aby szybko i bez konieczności korzystania z transportu publicznego wyruszyć z lotniska w dalszą drogę. Czasami jednak obowiązki służbowej lub wakacyjne plany sprawiają, że chcemy wyjechać za granicę. Czy możemy wyjechać wypożyczonym samochodem z kraju bez wcześniejszego informowania wypożyczalni? 

Czy mogę wyjechać wypożyczonym samochodem za granicę?

Samowolny wyjazd zagranicę wynajętym pojazdem zazwyczaj oznacza złamanie regulaminu wynajmu. Inaczej mówiąc, wypożyczalnia w tym momencie nałoży na nas umowną karę, której wysokość zależy od strefy, do której pojedziemy. Umowną karę łatwo uniknąć – wystarczy poinformować wypożyczalnię podczas podpisywania umowy, iż mamy zamiar wyjechać, np. do Niemiec. Opłata za tę możliwość jest kilkukrotnie niższa od kary umownej. W ten sposób oszczędzamy sobie niepotrzebnych nerwów oraz ogromnych kosztów.

W Flex To Go umożliwiamy naszym klientom wyjazd wynajętym autem za granicę. W regulaminie naszej wypożyczalni znajdują się dokładnie informacje na ten temat. Podczas podpisywania umowy należy podać kraj, do którego chcemy się wybrać. To wszystko! Pamiętaj, iż zgodnie z naszym cennikiem podzieliliśmy kraje na 3 strefy, w związku z czym opłata za wyjazd do Niemiec, Czech i Słowacji będzie tańsza niż do innych krajów strefy Schengen czy tych znajdujących się poza nią. Oczywiście do wyjazdu potrzebujesz odpowiedniego dokumentu, aby legalnie przekroczyć granicę – w strefie Schengen wystarczy dowód osobisty, do innych krajów potrzebujemy natomiast paszportu.

Polecamy też wpisy:
Wynajem samochodów w czasie Covid-19
Wypożyczalnia samochodów przy lotnisku – największe plusy tego rozwiązania

Polskie prawo jazdy za granicą

Ponieważ nasz kraj należy do Unii Europejskiej, dokument poświadczający uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi jest ważny na całym terenie wspólnoty. Dodatkowo polskie prawo jazdy jest ważne na terenie państw EFTA, czyli Norwegii, Szwajcarii, Islandii oraz Liechtensteinu. Co w przypadku krajów spoza EFTA i UE? Musimy się upewnić, iż kraj, do którego się wybieramy, jest sygnatariuszem Konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej. Jeśli tak, to najlepszym sposobem na legalnie poruszanie się samochodem po tych krajach jest międzynarodowe prawo jazdy. Jak je zdobyć? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wcześniej – międzynarodowe prawo jazdy to inaczej odpisz naszego krajowego dokumentu. Oczekiwanie na odpis trwa 3 dni robocze. Dodatkowo musimy uiścić niewielką opłatę – w tej chwili wynosi ona 35,50. Jeśli chcemy przekroczyć granicę dwóch krajów, to do każdego z nich potrzebujemy osobny odpis. Warto o tym pamiętać nim podejmiemy decyzję o wypożyczeniu samochodu i wyjeździe za granicę – w przeciwnym wypadku bez ważnego prawa jazdy narażamy się na wysokie mandaty, kłopotem może być również zawrócenie samochodu do kraju.

Chcesz wyjechać wypożyczonym samochodem za granicę? Skorzystaj z Flex To Go i zarezerwuj samochód przez internet. Na miejscu podpiszesz umowę wynajmu i zgodnie z naszym regulaminem, będziesz mógł wyjeżdżać samochodem poza granicę naszego kraju. Na miejscu poznasz również dokładne koszty wynajęcia pojazdu oraz dodatkowych opłat, które obowiązują w ramach dodatkowych usług.

Zobacz też wpisy:
Klasa samochodu – co oznacza? Samochody jakich klas znajdują się w ofercie wypożyczalni?
Czym jest zniesienie udziału własnego i dlaczego warto z niego skorzystać?

Znajdź i wynajmij auto

Miejsce odbioru
Odbiór auta
Zwrot auta