Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Podróż służbowa wynajętym samochodem – czy warto?

07.09.2024

Z wolna wygasająca pandemia sprawi, że podróże służbowe i delegacje znów będą powszechne. W nie każdej firmie jednak jest dostępny samochód – co w takim razie zrobić, gdy konieczny okaże się wyjazd do innego miasta, aby np. spotkać się z potencjalnym klientem? Czy podróż służbowa wynajętym samochodem ma uzasadnienie ekonomiczne?

Czym warto podróżować z lotniska?

Najszybszym dostępnym środkiem lokomocji jest obecnie samolot – to coraz tańszy i wygodniejszy sposób na odbywanie podróży służbowych, w tym również krajowych. Charakter wypraw biznesowych sprawia, że nierzadko liczy się każda chwila. Po wylądowaniu dość często sprawdzamy dojazd za pomocą komunikacji miejskiej, ale ta może nie być dopasowana do naszych potrzeb. Taksówka z lotniska to rozwiązanie ostateczne, jeśli mamy udać się tylko w jedno miejsce. W przypadku co najmniej kilku dni i wielu celów, do których musimy dojechać, podróż służbowa wynajętym samochodem będzie najrozsądniejszym wyborem.

Aby kontrahenci traktowali nas poważnie, nie możemy się spóźniać na spotkania – może być to odebrane jako ogromny nietakt. Z tego powodu nie możemy polegać na komunikacji miejskiej, które może nas zawieść – nie przewiduje ona korków, a w przypadku np. awarii pojazdu możemy zaliczyć naprawdę poważne spóźnienie. To dlatego wynajem jest lepszym rozwiązaniem – polegamy wówczas tylko na sobie.

Poza tym warto zwrócić uwagę na klasę pojazdu, którym dojeżdżamy na rozmowy biznesowe. W wielu branżach samochód jest symbolem statusu – niekoniecznie jednak firma musi go posiadać na własność. Wypożyczenie, zwłaszcza krótkotrwałe, jest doskonałym rozwiązaniem, gdy firma chce ograniczyć wydatki i nie zajmować się takimi kwestiami, jak ubezpieczenie pojazdu czy dbałość o jego stan techniczny.

Podróż służbowa wypożyczonym autem a koszty

Czynni podatnicy VAT mają prawo do odliczenia podatku VAT z faktury za najem samochodu w wysokości 50%, jeśli pojazd jest używany również do celów prywatnych (jeśli nie, mówimy o odliczeniu VAT w 100%). W przypadku rozliczania kosztów obecnie limit wynosi 150 000 zł – kwotę tę należy podzielić przez iloraz wartości pojazdu oraz czynszu (opłaty za najem). Ponadto w ramach użytkowania wypożyczonego auta możemy odliczać koszty benzyny, oleju napędowego czy opłat za parking lub autostradę (75% w przypadku celów prywatnych, 100% gdy tak nie jest). Warto przy okazji pamiętać, iż aby samochód został wynajęty na firmę, to w trakcie podpisywania umowy musimy przedstawić podstawowe dane przedsiębiorstwa. W związku z tym podróż służbowa wynajętym samochodem jest naturalnym krokiem w sytuacji, gdy firma nie chce kupować lub leasingować pojazd, co szczególnie nie jest uzasadnione w obcym mieście.

Zapoznaj się również z poniższymi wpisami na blogu:
Czy warto wynająć samochód podczas podróży służbowej?
Klasa samochodu – co oznacza? Samochody jakich klas znajdują się w ofercie wypożyczalni?

Podróż służbowa wynajętym samochodem z Flex To Go

Jeśli pracownik naszej firmy odbywa podróż samolotem do któregokolwiek dużego miasta w Polsce, to na lotniskach spotka się z co najmniej kilkoma firmami oferującymi wynajem aut. Dlaczego warto wybrać Flex To Go? Oferujemy wstępną rezerwację przez internet, dzięki czemu pracownik znacznie wcześniej będzie wiedział, jaki pojazd na niego czeka. W razie konieczności firma za jego pośrednictwem może wykupić dodatkowe usługi takie jak przedpłata paliwowa oraz zniesienie udziału własnego. To jednak nie wszystko. W Flex To Go stawiamy na przejrzyste zasady, dzięki czemu podróż służbowa wynajętym samochodem to czysta przyjemność.

Znajdź i wynajmij auto

Miejsce odbioru
Odbiór auta
Zwrot auta