Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Jak wypożyczyć samochód z wypożyczalni – krok po kroku

16.04.2024

Osobom, które nigdy nie miały okazji wypożyczać samochodu, może wydawać się, że cały proces jest niezwykle skomplikowany, a ilość czynności, które należy wykonać, nie rekompensuje zalet takiego rozwiązania. Prawda jest taka, że największe znaczenie ma wybór konkretnej wypożyczalni, ponieważ jest to pierwszy i niezwykle istotny krok, od którego wiele zależy. Decydując się na usługi sprawdzonej firmy, możemy być pewni, że wszystko ułoży się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Na co zwrócić uwagę w trakcie wynajmowania samochodu?

Na początek warto zrobić rozeznanie na rynku i porównać oferty różnych firm. Wybór jest niemały, dlatego od nas zależy, czy zdecydujemy się na ofertę dużych wypożyczalni, czy skorzystamy z mniejszej, a tym samym mniej popularnej. Duże znaczenie ma również czas, jaki mamy na podjęcie decyzji oraz miejsce, z którego chcemy odebrać samochód.

Najkorzystniejsza jest wczesna rezerwacja. Po pierwsze nie ogranicza nas dostępność interesującego nas typu lub klasy auta, a po drugie, im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym niższą cenę zapłacimy. Jeśli chodzi o miejsce. W przypadku podróży samolotem należy sprawdzić, czy wybrana wypożyczalnia ma swoje biuro bezpośrednio przy lotnisku. Jest to o tyle ważne, że część wypożyczalni pobiera dodatkową opłatę w przypadku konieczności podstawienia pojazdu pod halę przylotów, tak więc skorzystanie z oferty wypożyczalni samochodów znajdującej się przy lotnisku zmniejsza koszt najmu.

Kolejny aspekt to sposób rozliczenia się z paliwa. Dla najemcy dobrą opcją jest opcja full-full, to znaczy, że odbieramy auto z pełnym bakiem i z pełnym oddajemy. Nie jest to jedyna możliwość. Wypożyczalnie poprzez tak zwaną przedpłatę paliwową umożliwia zwrot auta bez pełnego baku, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym np. bardzo zależy na czasie i szybkim zwrocie samochodu.

No i na koniec – zniesienie udziału własnego. Jego obecność to ogromny komfort dla kierowcy, dlatego zawsze należy wziąć pod uwagę zarówno umiejętności osoby, która będzie danym autem kierowała, jak i okoliczności i miejsce użytkowania. Zatłoczone miasta to większa szansa na drobne uszkodzenia, rysy, czy inne kolizje. Zniesienie udziału własnego sprawia, że klient nie jest obciążony kosztem naprawy ewentualnych usterek i nie musi w związku z tym od nikogo domagać się odszkodowania.

Wynajęcie samochodu z wypożyczalni krok po kroku

Wypożyczenie samochodu to naprawdę nic skomplikowanego. Przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności i przeanalizowaniu osobistych preferencji, cała procedura zajmie dosłownie kilka chwil.

Poniżej krótki poradnik krok po kroku, jak wynająć samochód z wypożyczalni.

  • zapoznaj się z ofertą rynku,

  • szukaj dogodnej lokalizacji – jeśli podróżujesz samolotem, skorzystaj z usług wypożyczalni, której biuro znajduje się przy lotnisku,

  • rezerwuj samochód w momencie zakupu biletów lotniczych lub możliwie jak najwcześniej,

  • pamiętaj, że niektóre wypożyczalnie samochodów swoją działalność opierają na współpracy brokerskiej między innymi z Booking.com czy Ryanair, dzięki czemu procedura najmu jest uproszczona,

  • dokładnie zapoznaj się z warunkami rezerwacji, jak i warunkami jej anulowania

  • szczegółowo dopytaj o cenę najmu łącznie ze wszystkimi ewentualnymi opłatami dodatkowymi,

  • dowiedz się o możliwość przekraczania granicy kraju, czyszczenie zabrudzonego samochodu, godziny pracy wypożyczalni, politykę paliwową i potrzebne do rezerwacji dokumenty,

  • sprawdź wyposażenie dodatkowe oraz dokładnie obejrzyj samochód, a w przypadku jakichkolwiek mankamentów poproś pracownika o spisanie szczegółowego wykazu uszkodzeń,

  • zadbaj o korzystne i optymalne ubezpieczenie.

Wypożyczenie auta to jedna z wygodniejszych opcji na sprawne i komfortowe podróżowanie. Warunkiem jest, by przed wyjazdem z wypożyczalni samochodów wybranym autem, dokładnie, punkt po punkcie przeczytać umowę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości wyjaśniać je od razu, ponieważ w tym przypadku powiedzenie „lepiej późno, niż wcale” absolutnie nie ma racji bytu. Zastosowanie się do powyższych wskazówek będzie niemałym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, które z tego rodzaju możliwości będą korzystały po raz pierwszy.

 

Znajdź i wynajmij auto

Miejsce odbioru
Odbiór auta
Zwrot auta