Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Czym jest zniesienie udziału własnego i dlaczego warto z niego skorzystać?

16.07.2024

Czym jest zniesienie udziału własnego i dlaczego warto z niego skorzystać?

Kolizja wypożyczonym samochodem to nic przyjemnego. Często niestety też bywa kosztowna, jeśli wydarzyła się z naszej winy. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć roszczeń ze strony Właściciela – jest nim zniesienie udziału własnego, czyli dodatkowa opcja, którą możemy wykupić podczas wynajmowania pojazdu. Na czym ona polega? Czy warto ją stosować?

Czym jest zniesienie udziału własnego?

To inaczej zniesienie odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia pojazdu w wyniku kolizji lub innego zdarzenia losowego (np. powalonego drzewa) w ramach ubezpieczenia AC. To dodatkowa opcja, którą proponujemy naszym klientom w wypożyczalni samochodów Flex To Go. Dzięki niej możesz być spokojny o swoją kaucję w momencie, w którym samochód ulega uszkodzeniu – bez względu na to, z czyjej winy się to stało.

Udział własny w szkodzie – gdy jesteśmy właścicielami samochodu – to procent lub kwota sumy, jaką ubezpieczyciel musi pokryć za naprawę samochodu w ramach ubezpieczenia AC. W dużym uproszczeniu, jeśli suma AC wynosi 5000 zł, a nasz udział własny 10%, to w ramach szkody wynoszącej 5000 zł ubezpieczyciel wypłaci 4500 zł. Bardzo podobnie jest w przypadku wynajętego samochodu. Podpisując umowę najmu, bierzemy na siebie udział własny w szkodzie, którego wartość jest określona w dokumencie, który sygnujemy. To naturalne zabezpieczenie wypożyczalni przed wypadkami, ale i – podobnie, gdy ubezpieczamy prywatny samochód – sposób na niższe stawki ubezpieczenia AC.

Jakie korzyści daje zniesienie udziału własnego?

Wykupienie zniesienia to czysta oszczędność w chwili, w której jadąc wypożyczonym pojazdem uczestniczymy w kolizji drogowej – również jako sprawca. Dzięki temu możemy być spokojni pod względem finansowym – ta przezorność się po prostu opłaca. Szczególnie warto ją rozważyć, gdy jesteśmy w zupełnie nieznanym nam mieście. Łatwiej wówczas o błąd na drodze i nawet małą kolizję, która może okazać się bardzo kosztowna w skutkach.

Kolejną z sytuacji, w której zniesienie udziału własnego może nas ustrzec przed dodatkowymi kosztami, jest szkoda (uszkodzenie) samochodu bez szans na wskazanie osoby winnej. Może to być na przykład otarcie na parkingu, na którym nie ma monitoringu i nie jesteśmy w stanie ustalić sprawcy – mimo wezwania policji.

Od czego zależy kwota zniesienia udziału własnego?

Cena dodatkowej opcji, jaką jest zniesienie udziału własnego, zależy przede wszystkim od klasy samochodu. Im jest ona wyższa, tym naturalnie wzrasta cena za zniesienie udziału. Warto jednak z tego skorzystać, ponieważ w ten sposób chronisz swój depozyt (kaucję). W przypadku uszkodzeń wypożyczalnia potrąca z niej środki na poczet likwidacji szkód (np. porysowanego lakieru, wgniecenia błotnika itp.). Jeśli wykupisz zniesienie udziału własnego, właściciel nie wystąpi o zwrot środków za naprawę pojazdu.

Kiedy zniesienie udziału nie będzie brane pod uwagę?

Podobnie jak w wypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych, tak i tutaj właściciel stosuje wykluczenia odpowiedzialności. Są to okoliczności, w których nie dojdzie do wypłaty środków. Najczęściej wśród nich znajdują się następujące warunki:

Chcesz wypożyczyć samochód i jeździć nim bez obawy o koszty w razie kolizji? Wybierz zniesienie udziału własnego w wynajętym samochodzie w naszej wypożyczalni i podróżuj spokojnie!