Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Co zrobić, jeśli wynajęty samochód ulegnie szkodzie?

26.04.2025

Niestety, auta z wypożyczalni nie są w cudowny sposób chronione przed wypadkami drogowymi oraz innymi zdarzeniami losowymi. Naturalnie rodzi się więc pytanie, co należy zrobić, gdy wynajęty pojazd ulegnie szkodzie. Istnieje wiele możliwych scenariuszów i warto być gotowym na każdy z nich. Zostań z nami i dowiedz się, jak z takimi sytuacjami radzimy sobie we Flex To Go.

Bezpośrednio po uszkodzeniu auta

Mamy nadzieję, że w okresie użytkowania wynajętego auta nie doświadczysz żadnych nieprzyjemności. Rozsądek nakazuje jednak przygotowanie się na każdą ewentualność. Jak należy postąpić w przypadku kolizji oraz innych uszkodzeń?

Kolizja drogowa a samochód z wypożyczalni

Priorytetem jest zdrowie i życie osób zaangażowanych w kolizję. Poważne incydenty mogą wymagać udzielenia pierwszej pomocy potrzebującym lub sprowadzenia pomocy medycznej. Jeśli jednak nic nie grozi zdrowiu i życiu podróżujących, kierowca powinien zadbać o bezpieczeństwo otoczenia. W miarę możliwości warto również usunąć uszkodzone pojazdy z drogi, tak by nie blokowały ruchu.

Jednocześnie należy ustalić, czy auta uczestniczące w kolizji nie stanowią zagrożenia. Na przykład w przypadku wycieku paliwa ponowne włączenie silnika mogłoby doprowadzić do zapłonu, co znacznie pogorszyłoby sytuację. Wówczas lepiej pozostawić usunięcie aut z drogi odpowiednim służbom.

Gdy kierowca zadba już o bezpieczeństwo otoczenia, powinien powiadomić policję o zajściu. Funkcjonariusze z reguły ustalają przebieg zdarzeń oraz wykonują odpowiednią dokumentację. Ich czynności stanowią podstawę dla późniejszych formalności ubezpieczeniowych. Należy pamiętać również o skontaktowaniu się z wypożyczalnią. W takich sytuacjach pracownicy udzielają niezbędnych wskazówek, dzięki którym możliwe jest sprowadzenie uszkodzonego auta we właściwe miejsce oraz przekazanie kierowcy pojazdu zastępczego.

Jak wygląda to we Flex To Go? W razie kolizji pamiętaj, aby wypełnić druk szkody i dostarczyć go nam w ciągu 48 godzin od zdarzenia. Jeśli masz pytania, zadzwoń do nas, a chętnie wyjaśnimy Ci obowiązujące procedury w szczegółach.

Inne uszkodzenia wynajętego samochodu

W przypadku innych uszkodzeń również należy jak najszybciej skontaktować się z wypożyczalnią. Dzięki temu problem zostanie rozwiązany szybko i skutecznie. Oczywiście nie każda usterka oznacza potrzebę zwrotu pojazdu. O ile szkoda nie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania auta, użytkownik nie musi oddawać go aż do końca okresu wynajmu.

Kto ponosi odpowiedzialność finansową za uszkodzenia?

Zależy to od wielu czynników. Zacznijmy od następującego scenariusza: załóżmy, że doszło do kolizji między dwoma autami. Jedno z nich zostało wynajęte z wypożyczalni, lecz specjaliści uznali, że jego kierowca nie był winny wypadku. Wówczas koszty naprawy pokrywa się z OC. To podstawowy rodzaj ubezpieczenia, które musi posiadać każde auto.

Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, kiedy osoba kierująca wynajętym pojazdem zostanie uznana za winną. W takim przypadku poniesienie kosztów jest nieuniknione. Istnieje jednak metoda, dzięki której można zapobiec takiemu scenariuszowi.

Zniesienie udziału własnego a uszkodzenie pojazdu

Zniesienie udziału to zniesienie odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia auta powstałe w wyniku wypadku drogowego lub innego zdarzenia losowego. Osoby wynajmujące samochody we Flex To Go mogą wykupić tę opcję, zabezpieczając się w ten sposób przed kosztownymi konsekwencjami nieprzyjemnych zdarzeń na drodze.

Oczywiście zniesienie udziału nie oznacza zniesienia odpowiedzialności finansowej z każdego możliwego uszkodzenia. Istnieją wyłączenia, takie jak zniszczenia wnętrza lub wykorzystanie niewłaściwego paliwa. W takich sytuacjach koszty napraw muszą zostać pokryte przez wynajmującego. Jeśli jesteś lub zamierzasz zostać klientem Flex To Go, znajdziesz pełną listę wyłączeń w umowie wynajmu.

Pamiętaj również, że bez względu na to, czy wybierzesz opcję zniesienia wkładu własnego, czy nie, powinieneś dostarczyć Flex To Go druk szkody w ciągu 48 godzin od zajścia. Tej samej formalności należy przestrzegać także w przypadku wszystkich innych dużych szkód. Wypełnienie wspomnianego druku nie musi być równoznaczne z pociągnięciem Cię do odpowiedzialności finansowej. Jest to zwykła formalność, która pozwala nam udokumentować szkodę.

Brak zniesienia udziału – co oznacza w praktyce?

W przypadku braku zniesienia udziału własnego klient wypożyczalni podejmuje pewne ryzyko. Jeśli dojdzie do kolizji z jego winy, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Zniesienie udziału chroni również w przypadku uszkodzeń wynikających z eksploatacji auta. Jeśli klient nie zdecydował się na tę formę ubezpieczenia, a pracownicy wypożyczalni uznają, że doszło do zużycia nienormatywnego, wynajmujący pokryje koszty naprawy.

We Flex To Go traktujemy wszystkie sprawy indywidualnie i poświęcamy im odpowiednią uwagę. Dzięki temu możesz być pewny, że warunki podpisanej przez Ciebie umowy zostaną dotrzymane.