Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Co zawiera protokół zdawczo-odbiorczy stosowany przy okazji wynajęcia samochodu?

01.05.2024

Trudno wyobrazić sobie duże lotnisko, na którym nie ma wypożyczalni samochodów. Obecnie to jeden z najpowszechniejszych sposobów na skorzystanie z szybkiego środka transportu w ramach podróży służbowej lub wakacji. Jak każdy wynajem, tak i w tym przypadku wymagane jest dochowanie pewnych formalności. Jedną z nich jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Co to za dokument? Jakie informacje się w nim znajdą?

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Podczas zdawania samochodu pracownik wypożyczalni ma obowiązek dokładnie sprawdzić samochód i spisać jego stan. Dokument, który jest rezultatem tej inspekcji, to właśnie protokół zdawczo-odbiorczy. Podpisuje go zarówno klient, jak i osoba przyjmująca zwrot pojazdu, ponadto na życzenie klient może otrzymać jego kopię. Jako najemca nie zapomnij, aby zabrać ze sobą kopię protokołu zdawczo-odbiorczego, dzięki czemu masz dowód na przeprowadzenie kontroli. Protokół poświadcza, iż nie doszło do żadnego wizualnego uszkodzenia pojazdu oraz że klient zatankował pojazd i zwrócił wszystkie elementy wyposażenia. Informacje te są niezbędne do zwolnienia depozytu za wynajem bez obciążania klienta dodatkowymi kosztami.

Co zawiera protokół zdawczo-odbiorczy?

W dokumencie tym znajdują się wszystkie podstawowe dane dotyczące samochodu, w tym przebieg i poziom paliwa. Z tego powodu pracownik wypożyczalni oceni również czystość pojazdu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdzi, czy pojazd nie ma otarć czy wgnieceń, czy wszystkie szyby są w całości i tym podobne. Obowiązkiem klienta jest także zwrot dodatkowego wyposażenia. W Flex To Go najczęściej jest to GPS lub fotelik dziecięcy, dlatego warto pamiętać, aby je zwrócić wraz z samochodem.

W Flex To Go przebieg auta jest tylko formalnością, gdyż nie nakładamy limitu kilometrów podczas wynajmu. W wypadku poziomu paliwa jest inaczej. Jeśli samochód podczas wypożyczenia miał pełny bak, to obowiązkiem klienta jest zwrócić go zatankowanego do pełna. Istnieje jednak możliwość, aby nie było to konieczne. Wystarczy, że przed rozpoczęciem wynajmu wybrać dodatkową opcję przedpłaty paliwowej. Dzięki temu nie musisz zwracać pojazdu z pełnym bakiem.

W protokole mogą się również znaleźć adnotacje o uszkodzeniach, które wcześniej zostały zgłoszone przez klienta. Jeśli doszło np. do zarysowania karoserii, a nie jesteś w stanie zidentyfikować sprawcy (pozwoliłoby to zlikwidować szkodę z ubezpieczenia sprawcy), to jako klient musisz poinformować o tym fakcie wypożyczalnię, nim dojdzie do zwrotu pojazdu. Możesz się również zabezpieczyć przed sytuacją, w której wynajęty pojazdy jest niesprawny i dalsza jazda nie jest możliwa. Wystarczy, że wybierzesz dodatkową opcję z samochodem zastępczym, wówczas zostanie on podstawiony do wybranego miejsca. Kluczowe w tej sytuacji jest jak najszybsze zgłoszenie tego faktu do wypożyczalni oraz oczywiście poinformowania policji o zdarzeniu drogowym (to ważne w kontekście ustalenia winy oraz likwidacji szkody).

Poszukujących aut na wynajem na polskich lotniskach zapraszamy do Flex To Go. W naszej wypożyczalni znajdziesz nowe samochody, które świetnie sprawdzą się w ramach wyjazdu służbowego czy urlopu.