Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

TOP 10 polskich jezior, nad którymi miło spędzisz urlop

29.03.2024

Świeże powietrze, rześka woda i błogi relaks na piaszczystej plaży… Brzmi kusząco. A może jednak wybierzesz aktywny wypoczynek – żagle, kajaki, pływanie? Polska to raj dla miłośników jezior. Na samych Mazurach jest ich ponad 2600! W tym artykule znajdziesz zestawienie najlepszych jezior naszego kraju wraz z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Jeziorak – spędź wakacje w Iławie

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce. Sąsiaduje bezpośrednio z miastem Iławą, dzięki czemu w okolicy nie brakuje atrakcji turystycznych, restauracji, barów, klubów, sklepów, miejsc noclegowych, parkingów i wypożyczalni sprzętu. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych regionów przez żeglarzy w skali całego kraju. Co więcej, w ciepłych miesiącach odbywa się tu wiele koncertów i festiwali.

Niegocin – wypoczynek na Mazurach

To niezwykle popularne miejsce na mapie Mazur, choć na szczęście nie jest tam tak tłoczno jak na bałtyckich plażach. Niegocin zalicza się największych jezior w województwie i oferuje linię brzegową o długości 35 km. Co więcej, we wschodniej części łączy się z jeziorem Kisajno, które dodatkowo rozszerza wodne atrakcje. W okolicy znajdzie się wiele ciekawych punktów zarówno dla fanów tradycyjnej turystyki mazurskiej, jak i dla osób poszukujących wygody w ośrodkach wypoczynkowych.

Jezioro Solińskie – atrakcyjne jezioro w górach

Góry i jezioro w jednym miejscu? Właśnie z tego słynie Jezioro Solińskie! To idealne miejsce dla tych, którzy chcą połączyć turystykę wodną z górską. W okolicy nie brakuje atrakcji, wypożyczalni sprzętu i niezbędnej infrastruktury. Charakterystycznym elementem tego zbiornika wodnego jest potężna zapora, w której wnętrzu znajduje się hydroelektrownia. To absolutnie wyjątkowe miejsce w skali całego kraju.

Sajno – piękny Augustów i uzdrowisko

Na uwagę zasługuje nie tylko Sajno, lecz także leżące nieopodal Necko, Białe i Studzieniczne. Te cztery jeziora stanowią główną atrakcję turystyczną Augustowa – najpopularniejszej miejscowości wypoczynkowej północno-wschodniej Polski. Miasto to jest również znanym uzdrowiskiem, dlatego oprócz entuzjastów wody przyciąga też kuracjuszy. Co więcej, Augustów uchodzi za świetny punkt wypadowy do eksploracji pięknej Suwalszczyzny.

Hańcza – miejsce wyjątkowe w skali Europy

Oto najgłębsze jezioro w Polsce, a nawet w Europie Środkowej! Najgłębszy punkt dna jest oddalony od powierzchni o 108,5 m. Akwen słynie z wyjątkowo czystej wody – jej przejrzystość momentami wynosi aż 6 m. Z tego powodu Hańcza zyskała sobie ogromną popularność wśród fanów nurkowania. Należy jednak pamiętać, że jezioro to jest objęte ochroną w formie rezerwatu przyrody, co niesie za sobą pewne restrykcje.

Śniardwy – woda po horyzont

Oto i ono – największe jezioro w Polsce! Śniardwy jest jednak wyjątkowe jeszcze z kilku względów. Przede wszystkim akwen ten jest w całości położony na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Co więcej, mimo ogromnej powierzchni jezioro jest wyjątkowo płytkie i kamieniste. Utrudnia to żeglowanie, lecz wcale go nie uniemożliwia. Najwytrwalsi entuzjaści tego sportu pojawiają się tam regularnie, choćby płynąc popularnym szlakiem żeglugi mazurskiej, który wiedzie właśnie przez Śniardwy.

Wdzydze – perła Kaszub

Z ogromnej liczby jezior znajdujących się na Kaszubach Wdzydze uchodzi za najpiękniejsze. To duży, głęboki i czysty akwen z sielskim klimatem. Otaczają go niewielkie wioski, w tym Wdzydze Kiszewskie, znane z najstarszego skansenu w Polsce. Niektórzy turyści zatrzymują się przy jeziorze Wdzydze na dłużej, a inni traktują je jako punkt wypadowy do dalszych podróży po malowniczych Kaszubach.

Jezioro Rożnowskie – dzika natura dla Małopolan

Jezioro Rożnowskie to niezwykle malownicze miejsce. W okolicy nie brakuje piaszczystych i trawiastych plaż, a infrastruktura turystyczna nie zawiedzie najbardziej wymagających. Co ciekawe, akwen ten znajduje się zaledwie półtorej godziny jazdy od Krakowa i jeszcze bliżej Tarnowa oraz Nowego Sącza. Dzięki temu wielu turystów przybywa nad Jezioro Rożnowskie samochodami – swoimi lub wynajętymi.

Sielpia Wielka – mało znane jezioro w Świętokrzyskiem

Sielpia Wielka to nie nazwa jeziora, tylko wioski, w której mieści się słynny zalew. Choć pozory mogą mylić, obszar ten jest największym ośrodkiem wypoczynkowym w województwie świętokrzyskim. Jezioro i okolice stanowią idealne środowisko dla miłośników sportów wodnych i plażowego życia. Wokół zbiornika rozciągają się lasy, a niepowtarzalnego klimatu dodaje pagórkowata rzeźba terenu.

Jezioro Charzykowskie – w cieniu wiekowych lasów

To akwen położony na terenie jednego z największych obszarów leśnych w naszym kraju – Borów Tucholskich. Nieopodal znajduje się inny zbiornik, który warto odwiedzić – Jezioro Karsińskie, a obok miejscowość o niecodziennej nazwie – Swornegacie. Cała okolica to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Nie jest tam tak tłoczno i gwarnie jak nad popularnymi jeziorami mazurskimi, lecz jednocześnie nie brakuje chętnych, którzy zapełniają pobliskie miejsca noclegowe, pola namiotowe i kempingi. W miesiącach letnich odbywają się tu tematyczne koncerty i festiwale, np. słynne Shanties.

Jak dotrzeć nad jezioro?

Pociąg, autobus, autostop? Na szczęście okolice wszystkich wymienionych jezior posiadają przyzwoitą infrastrukturę drogową oraz liczne parkingi. Dzięki temu możesz bez obaw wybrać się na wakacje komfortowym autem. Oczywiście nie musisz mieć własnego samochodu, aby to zrobić! Z pomocą przychodzi wypożyczalnia Flex To Go, w której wynajmiesz idealny model na letni wyjazd. Odwiedź naszą stronę internetową i wybierz swojego kandydata!

Znajdź i wynajmij auto

Miejsce odbioru
Odbiór auta
Zwrot auta