Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Jak wygląda i z czego składa się umowa najmu samochodu?

29.03.2024

Umowa najmu pojazdu to podstawowy dokument, który musimy podpisać przed wypożyczeniem samochodu. Jak wygląda taki dokument? Co powinno się w nim znajdować i na co jako najemcy powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak wygląda umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni?

Zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi zawierania umów o wynajem, muszą się w niej znaleźć trzy podstawowe elementy. Pierwszym z nich są dokładne dane podmiotów (osób), które je zawierają. Następnie musi pojawić się tzw. oświadczenie woli, którym będzie przedmiot najmu oraz wszelkie warunki, które mu towarzyszą. Na koniec każda umowa wynajmu samochodu musi zostać własnoręcznie podpisana przez wypożyczającego i przedstawiciela firmy.

Ponadto w umowie najmu samochodu powinny znaleźć się warunki wynajmu (tzn. te, które musi spełnić wynajmujący, np. wiek), data zawarcia umowy, dokładny wykaz przedmiotów, które są przekazywane najemcy (kluczyki, dowód rejestracyjny itp.) i ogólne warunki użytkowania samochodu. Czasami OWU są w osobnym dokumencie – bez względu na to, również należy na nie zwrócić uwagę. Pamiętaj, aby przy podpisaniu umowy najmu mieć ze sobą prawo jazdy oraz dokument tożsamości – może nim być dowód osobisty lub paszport.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Wszystkie punkty w dokumencie są istotne i należy je uważnie przeczytać przed podpisaniem umowy wynajmu samochodu z wypożyczalni. Gdy podstawowe informacje mamy już za sobą, sprawdźmy dokładnie, czy przedmiot umowy zgadza się z tym, co faktycznie wypożyczamy. Dotyczy to zarówno marki, jak i stanu technicznego pojazdu, ale i takich danych, jak numer VIN, stan paliwa i innych płynów eksploatacyjnych. Wszelkie wątpliwości co do stanu faktycznego należy zgłaszać jeszcze przed złożeniem podpisu.

W umowie wynajmu samochodu muszą znaleźć się informacje na temat ubezpieczenia pojazdu jakie posiada oraz jaki jest wkład własny najemcy w chwili podpisania umowy. Naturalnie musi w niej pojawić się także dobowy koszt wynajęcia pojazdu oraz sposób, w jaki opłata będzie pobierana. Dobrym zwyczajem jest również podanie sposobu, w jaki klient może przedłużyć wynajem oraz gdzie i kiedy ma zwrócić samochód.

Osobną kwestią  są wspomniane już OWU, czyli ogólne warunki użytkowania. Znajdują się w nich wszystkie zasady, którymi powinien kierować się wypożyczający. Najczęściej dotyczą one limitu kilometrów (jeśli takowy występuje), możliwości wyjazdu za granicą, ale także pewnych obostrzeń, jak np. zakaz wyjazdu w trudny teren czy chociażby zakaz uczestnictwa w wyścigach. OWU może zawierać również wskazówki co do utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym (np. poprzez dolewanie oleju) czy też w czystości.

Usługi dodatkowe w umowie wynajmu samochodu

Co może znaleźć się w usługach dodatkowych? M.in. przedpłata paliwowa, czyli usługa, która umożliwia najemcy zwrot samochodu bez potrzeby tankowania go do pełna. Umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni może również obejmować tzw. zniesienie udziału własnego, czyli opcję, która w razie kolizji chroni nas przed ewentualnymi kosztami likwidacji szkody powstałej w pojeździe. Inną możliwością jest dołączenie innego kierowcy do umowy, aby druga osoba mogła prowadzić wypożyczony pojazd.

Poza usługami, dodatkowo możemy skorzystać z wyposażenia opcjonalnego. Wśród nich zazwyczaj pojawiają się łańcuchy na koła (bardzo ważne podczas wyjazdów w góry!), fotelik dla dziecka, GSP, a także dodatkowy bagażnik dachowy. W umowie powinna znaleźć się także tabela z dodatkowymi opłatami, dzięki której wynajmujący ma pełną świadomość odpowiedzialności za wypożyczony pojazd. W ten sposób nie ma wątpliwości, jakie są konsekwencje np. zwrotu ubrudzonego, uszkodzonego pojazdu czy zgubienia kluczyków.

Chcesz wypożyczyć samochód na krócej lub dłużej? Wybierz Flex To Go – dzięki naszej stronie internetowej wstępnie zarezerwujesz auto, a umowę wynajmu samochodu podpiszesz na miejscu – bez zbędnych formalności. Sprawdź, jakie to proste!