Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Co zrobić, gdy na wyjeździe przebije nam się opona?

28.03.2024

Uszkodzona lub przebita opona potrafi skutecznie uprzykrzyć każdy wyjazd. Stwarza zagrożenie na drodze i sprowadza potencjalne niebezpieczeństwo na Ciebie, pasażerów i innych uczestników ruchu. Jakby tego było mało, wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w postaci wymiany koła. Wiele osób nie potrafi rozpoznać symptomów świadczących o tym, że z oponami dzieje się coś złego. Nie każdy kierowca też wie, jak wymienić część na nową. Aby zrobić to sprawnie, warto mieć przy sobie wszystkie narzędzia i zapasowy element. Na szczęście dobre wypożyczalnie zawsze gwarantują ten komplet w swoich samochodach.  

Po czym rozpoznać przebitą lub uszkodzoną oponę? 

Wbrew pozorom nie zawsze zauważenie uszkodzonej lub przebitej opony jest łatwe. Czasem – szczególnie w przypadku powolnego uciekania powietrza – wymaga to czujności i dobrej znajomości samochodu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, gdy ubytek jest dość duży. Wtedy pojawia się kilka symptomów, na podstawie których możesz domyślić się, z jakim problemem masz do czynienia. Przede wszystkim są to: 

  • zdecydowane pogorszenie komfortu jazdy; 

  • „ściąganie” samochodu na jedną stronę; 

  • Niepokojący hałas, którego wcześniej nie było. 

Z zewnątrz złapanie tzw. kapcia jest wyraźnie widoczne. Warto zwracać zatem uwagę na sygnały dawane przez innych kierowców czy pieszych. Jeśli wyraźnie wskazują oni na Twoją oponę, to jak najszybciej sam sprawdź, co się dzieje.  

Co zrobić po zauważeniu przebitej opony?

Jeśli masz pewności, że z oponą dzieje się coś złego, postaraj się jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania. Najlepiej, by było ono możliwie płaskie i przestronne, żebyś mógł tam swobodnie wymienić koło. Nadadzą się do tego np. parkingi, zajazdy czy stacje benzynowe. Z przebitą oponą staraj się nie jechać zbyt długo, bo jest to dość niebezpieczne, szczególnie w złych warunkach pogodowych. 

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca przygotuj się do wymiany. Jeśli masz samochód z zaufanej wypożyczalni, to na pewno w bagażniku czeka na Ciebie zapasowa opona w świetnym stanie. Niedaleko niej schowany powinien być też podnośnik oraz klucz do kół. Jeśli nie udało Ci się znaleźć bezpiecznego parkingu, a koło wymieniasz np. na poboczu, nie zapomnij też o zastosowaniu środków ostrzegawczych. Włącz światła awaryjne, ubierz kamizelkę odblaskową i postaw trójkąt ostrzegawczy. Dzięki temu nic nie będzie groziło zarówno Tobie, jak i mijającym Cię kierowcom. 

Jak wymienić przebitą oponę? 

Przed przystąpieniem do wymiany warto zablokować samochód, by zwiększyć jego stabilność. Możesz to zrobić zaciągając hamulec ręczny. Pojazd wtedy na pewno się nie stoczy i nie poruszy, nawet podczas większych opadów czy przeprowadzania „zabiegu” na śliskiej nawierzchni. 

 

  • Zdejmowanie koła

 

Ustaw podnośnik w miejscu wskazanym przez instrukcję obsługi samochodu. Musi znaleźć się w takim punkcie podparcia, aby nie uszkodzić karoserii i pewnie trzymać pojazd w czasie podnoszenia. Następnie odsłoń śruby w chwili, gdy koło jeszcze będzie dotykało podłoża (nie będzie podniesione całkowicie). 

Wykorzystaj klucz do kół, by poluzować śruby (kręć w lewo). Gdy Ci się to uda, przystąp do unoszenia samochodu na wysokość pozwalającą na ściągnięcie koła. Przed jego wyciąganiem upewnij się jeszcze raz, czy lewarek na pewno pewnie trzyma pojazd. 

 

  • Zakładanie sprawnego koła

 

Po ściągnięciu koła odłóż je w bezpieczne miejsce w pobliżu samochodu. Następnie sięgnij po część zapasową i załóż ją w miejsce uszkodzonej. Śruby umieść we właściwych otworach i dokręć je kluczem (nie na siłę – tylko do momentu, aż klucz przestanie swobodnie się obracać). Następnie zacznij powoli opuszczać podnośnik do samego końca, aż do chwili, gdy auto stanie na wszystkich czterech kołach. 

 

  • Upewnienie się, że koło jest założone poprawnie

 

Na koniec dokręć śruby kluczem z całych sił i upewnij się, że mocno trzymają. Przy okazji możesz też sprawdzić pozostałe koła – być może w czasie drogi któreś się obluzowało. Jeśli wszystko jest w porządku, schowaj przebitą oponę do bagażnika i ruszaj w dalszą drogę. 

Po zrobieniu kilku kilometrów na oponie zapasowej upewnij się ponownie, że wszystko jest z nią w porządku. Znów zatrzymaj się na poboczu czy parkingu i zobacz, czy żadna śruba z tych, które przykręcałeś, nie jest poluzowana. Jeśli są dobrze dokręcone, niczym nie musisz się już martwić. 

Co zrobić z przebitą oponą?

Jeśli masz samochód z zaufanej wypożyczalni, przebitą oponę zwróć wraz z pojazdem. Doświadczeni pracownicy na pewno zajmą się nią w odpowiedni sposób. W przypadku podróży prywatnym autem, wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia. 

Niestety w przypadku przebicia z boku opony nie ma szans na naprawę uszkodzonego ogumienia. Oznacza to, że część musisz oddać do utylizacji i zastanowić się nad zakupem nowego kompletu. Jeśli przebite zostało czoło bieżnika, to masz powód do radości. Zwykle w takiej sytuacji dobry wulkanizator będzie w stanie wykonać naprawę za o wiele niższą cenę niż koszt zakupu nowego produktu.  

Znajdź i wynajmij auto

Miejsce odbioru
Odbiór auta
Zwrot auta