Wróć: Blog
Wróć do wszystkich wpisów

Centralny Port Komunikacyjny – wizja przyszłości

23.04.2024

Centralny Port Komunikacyjny to pomysł na zintegrowanie ze sobą węzła kolejowego z transportem lotniczym, połączonych z systemem tradycyjnych dróg. Inwestycji nadano nazwę „Solidarnosć”, a miejscem pod budowę kompleksu lotniczo-kolejowego ma być miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Na korzyść takich planów ulokowania przemawia przede wszystkim dostępność dużych połaci terenu oraz położenie Stanisławowa jedynie 40 km od Warszawy.

Polski rząd przyjął koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego 7 listopada 2017 roku, a niespełna rok później, 2 czerwca 2018, Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą rozpoczęcie inwestycji.

Dlaczego Stanisławów?

Centralny Port Komunikacyjny powstanie w miejscowości Stanisławów ze względu na jej położenie – znajduje się między Warszawą a Łodzią, dwoma istotnymi miastami w centralnej części Polski. Istotnym czynnikiem jest też wkomponowanie w sieć istniejących już dróg. Półtora kilometra na południe od Stanisławowa przebiega autostrada A2. Około 15 km na południe biegnie zaś droga ekspresowa S8. Blisko znajdują się również pasma dróg krajowych. Centralny Port Komunikacyjny połączy się również z przechodzącymi nieopodal liniami kolejowymi: nr 1, nr 3 i nr 4.

Kiedy powstanie Centralny Port Komunikacyjny?

Według planów, pierwszy samolot ma wylecieć z lotniska w Stanisławowie w 2027 roku. Do 2019 roku będzie trwać okres przygotowawczy – proces zawarcia umowy na zaprojektowanie i wybudowanie Portu. Ile to będzie kosztować? Centralny Port Komunikacyjny składać się ma z trzech komponentów:

– komponent lotniczy, którego koszty budowy będą wynosić 16-19 mld złotych,
– komponent kolejowy, który ma kosztować 8-9 mld złotych ,
– komponent drogowy – 2-6 mld złotych, w zależności od podjętych inwestycji.

Co Centralny Port Komunikacyjny zapewni Polakom?

Obecność na drogowej mapie Polski Centralnego Portu Komunikacyjnego na pewno zwiększy wygodę pasażerów. Miejsce, w którym nowoczesny port lotniczy łączy się z siecią transportu kolejowego, ułatwi podróżującym podróże do każdego miejsca w kraju, w Europie jak i na świecie. Wplecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego w sieć istniejących już dróg krajowych, ekspresowych i autostrad, zwiększy komfort podróży zmotoryzowanych, którzy własnym autem będą mogli przyjechać do Stanisławowa, zostawić je na jednym z parkingów i ruszyć w podróż samolotem lub koleją.

Jakie są możliwości dla przedsiębiorców?

Centralny Port Komunikacyjny to miejsce, które każdego dnia odwiedzą tysiące podróżujących – turystów i pasażerów. Wzmaga to zapotrzebowanie na sieć sklepów, komercyjnych parkingów czy wypożyczalni aut. Budowa w okolicy Portu wypożyczalni samochodów to gwarancja zysków. Pasażerowie, chcąc dostać się do Centralnego Portu Komunikacyjnego, wybiorą auto, ponieważ w opinii wielu jest to najwygodniejszy środek transportu. Wypożyczalnia samochodów zlokalizowana nieopodal pomoże też turystom z zagranicy podróżować między większymi miastami Polski.

Ciekawostki

– W dokumentach figuruje nazwa Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego patrona ma Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”.
– Po uruchomieniu CPK, Lotnisko Chopina w Warszawie zostanie zamknięte dla ruchu cywilnego.
– W wyniku powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego może powstać nowe miasto, pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Znajdź i wynajmij auto

Miejsce odbioru
Odbiór auta
Zwrot auta